טיפול בפסולת: הרצוי לעומת המצוי והדרך לשם

טיפול בפסולתכמות האשפה הביתית נמצאת בעליה מתמדת. בהשוואה להורינו או לסבינו, אנו יצרנים חרוצים מאוד של אשפה ופסולת. למרות הצעדים לקידום המחזור בישראל, עדיין טיפול בפסולת לוקה מאוד בחסר. נסביר מהו הרצוי, מהו המצוי ואיך אפשר להגיע לשם. על מנת לסבר את האוזן, נשתמש גם במעט דוגמאות מספריות. 

טיפול בפסולת עד כה ומגרעות השיטה

לאורך השנים מרבית הפסולת בישראל עוברת להטמנה באדמה – שיטה ישנה ולא סביבתית.  ראשית, טיפול בפסולת שצורה של הטמנה גורם למפגעים סביבתיים כמו זיהום קרקעות  וזיהום מי התהום שאנו שותים. יתרה מכך, היות והטמנת פסולת מזהמת את הקרקע, לא ניתן יהיה להשתמש בשטחים אלה למטרות אחרות, כמו: פארקים וגנים, שטחי מגורים ומסחר ובמדינה כמו שלנו – עם עתודות שטח קטנות, קרקעות מזוהמות אלה הופכות ל"מבוזבזות". 

שנית, בשיטת ישנה של הטמנה, הפסולת איננה מועברת לפירוק ואיננה משמשת כחומר גלם להפקת אנרגיה, כפי שמקובל בכמה מדינות מתקדמות בעולם. זוהי שיטה שצריכה לעבור מן העולם כמה שיותר מהר. 

לאן רוצים להגיע בשנים הקרובות 

היקף ההטמנה בישראל הינו מהגבוהים בעולם ואינו עומד בסטנדרטים מערביים. לפיכך, המדינה ובהובלת המשרד להגנת הסביבה, קבעה יעד להקטנת שיעור ההטמנה ב-70% עד שנת 2030 כך שנגיע למצב שבו יותר פסולת תמוין, תפורק ותמוחזר, ורק בלית ברירה, היתרה תוטמן בקרקע. כיום, הערכות מדברות על הטמנת פסולת בהיקף של 70 – 80 אחוזים. הניסיון במקומות אחרים קובע שניתן להשיג הרבה יותר מכך והצעדים שננקטים כיום אמורים להביא לכך שעוד בעשור הנוכחי ירדו אחוזי ההטמנה בעשרות אחוזים. השאיפה היא להגיע לשיפור של כחמישים אחוזי הטמנת פסולת. גם אם לא צריך לעצור שם, בהשוואה למה שקורה כיום, זה מצוין. 

לחשוב על הדורות הבאים

חברת Zero waste גאה להיות מהגורמים הפרטיים המובילים בישראל לשינוי המצב הקיים של טיפול בפסולת. בחברה משקיעים משאבים ומשתפים פעולה עם גורמים נוספים, על מנת שכולנו נשכיל לשמר את הסביבה. לטובת כולנו, לטובת הדורות הבאים.